AnasayfaPortalliTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yapchat box

Paylaş | 

Yüzüklerin Efendisi Serisi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
The Undertaker
geçiyordum uğradım
geçiyordum uğradım

Erkek Mesaj Sayısı : 17
nerden? : Ölüm Vadisi

Character sheet
animanga world:
usagitusikino: 4

MesajKonu: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Ptsi Kas. 05, 2007 3:40 pm

Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği

Özgün ad The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (İng.)
Yönetmen Peter Jackson
Yapımcı Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Tim Sanders
Fran Walsh
Senaryo yazarı J. R. R. Tolkien'in aynı adlı romanından:
Frances Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
Oyuncular Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Liv Tyler
Sean Astin
Sean Bean
Görüntü yönetmeni Andrew Lesnie
Kurgu John Gilbert
Film müzikleri Howard Shore
Yapım yılı, ülkesi 2001,
Yeni Zelanda ve ABD
Dağıtım şirketi ABD: New Line Cinema
ABD dışı: Warner Bros.
Süre Özgün sürüm, 178 dakika;
özel genişletilmiş sürüm,
208 dakika
Dil İngilizce, Sindarin
Bütçe 93 milyon ABD doları

Filmin Konusu

Bir grup kahramanın dünyalarını şeytani güçler birliğinden kurtarma mücadeleleri...

Hobbit’ler, cüceler ve halk, şeytani güçle savaşmak için bir araya geliyorlar.

Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler, Cate Blanchett, Viggo Mortensen gibi birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmi fantastik işlerinden tanıdığımız Peter Jackson yönetiyor. “The Lord of the Rings”, J.R.R. Tolkien’in dünya çapında büyük ilgi gören roman serisinden sinemaya uyarlanmış.

Gelecek çağlar önce kaybolmuş bir yüzüğün kaderinde gizlidir. Karanlık güçler yüzüğe ulaşmak için yıllarca çabalamışlar ve hala da bu uğraşları devam etmektedir. Kader yüzüğü genç bir Hobbit olan Frodo’nun ellerine teslim eder. Yüzük Frodo’ya miras kalır ve olaylara davetiye böylece cıkmış olur.

Frodo yüzüğün sahibi olduktan sonra asıl görev ona kalır.Yüzüğün Doom Dağı’nda ki ateşe atılarak yok edilmesi gerekmektedir ve bu görevi tek başına yapamayacağından, birbirinden üstün özelliklere sahip arkadaşları ile birlikte büyük bir maceraya atılır.

Yüzüklerin Efendisi:İki Kule

Özgün ad The Lord of the Rings: The Two Towers (İng.)
Yönetmen Peter Jackson
Yapımcı Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Fran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
Stephen Sinclair
Frances Walsh
Oyuncular Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Liv Tyler
Sean Astin
Kurgu Michael Horton
Jabez Olssen
Yapım yılı, ülkesi 2002,
Yeni Zelanda, ABD ve Almanya
Süre Özgün sürüm, 179 dakika;
223 dakika
Dil İngilizce, Eski İngilizce, Sindarin
Bütçe 94 milyon ABD doları

Filmin Konusu

Orta Dünya’da güç dengesi değişiyor. İki Kule – Karanlıklar Efendisi Sauron’un Barad-dûr’daki kalesi ve büyücü Saruman’ın Orthanc’daki kulesi – bütün uygarlıklara karşı bir savaş başlatmak ve İnsan ırkını yeryüzünden silmek için güçlerini birleştirdiler.

“İki Kule adıyla anılan kuleler, Saruman’ın üssü olan Orthanc kulesi ve Sauron’un evi Barad-dûr kulesi. Bu ikisi müttefik.” diye açıklıyor yönetmen/yazar/yapımcı Peter Jackson. “Bir dereceye kadar bir soykırım hikayesi,. Bu iki kötü güç, insan ırkının, insanlığın yeryüzünden silinmesi gerektiğine karar veriyor ve bunu yapmak için harekete geçiyorlar.”

Sauron’un ısıtıp, şekil verdiği Tek Yüzük, içinde saklı olan kötülükle kendisini yok etmek üzere bir araya gelen Kardeşliği, parça parça etti. Zorlu görev, daha şimdiden, Büyücü Gri Gandalf (Ian McKellen) ve İnsan Boromir’in (Sean Bean) hayatını aldı. Yüzüğün korkunç gücüne, sadece Hobbit Frodo Baggins karşı durabiliyor, işte bu da Frodo’yu yüzüğü taşıyabilecek yegane kişi yapıyor.

Frodo, Sam ve Gollum Emyn Muil Tepelerinde

Kaderiyle tek başına yüzleşmek zorunda kalan Frodo ve biricik sadık dostu Sam, Yüzük’e uzun ve karanlık bir geçmişte sahip olan gizemli yaratık Gollum tarafından izlendiklerinin farkına varmadan düşman bölgesine girerler.

Bir zamanlar Hobbit olsa da Gollum’un 500 yıl boyunca yüzüğü taşıması, vücudunun deforme olmasına, beyninin bozulup yozlaşmasına neden olmuştur. Gollum, Frodo ve Sam’i takip ederken yakalanınca, Hobbitlere, kendisini serbest bırakmaları karşılığında onları Emyn Muil tepelerinden geçirerek, Mordor’a götürmeyi teklif eder. Gollum’un sesini, hareketlerini ve WETA Digital’le çalışarak ruhunu veren Andy Serkis “Frodo, Gollum’la karşılaştığında, yaratıkta kendisine benzeyen pek çok şey görür. Yolculuğun Gollum olmadan devam edemeyeceğini hisseder.” diyor.

Gollum’un işbirliği yapmasının tek nedeni “Kıymetli”sine onu çalabilmesine olanak sağlayacak kadar yakın olmaktır. İkisinin de ortak özelliği olan yüzüğü taşıma yeteneklerinden faydalanarak Frodo, Gollum’a hikayesini anlattırmayı başarır. Gollum’un bir zamanlar, Smeagol adlı bir Stoor Hobbit olduğunu ve yüzüğü şiddet kullanarak ele geçirdiğini öğrenir. Serkis, “Frodo, ona kim olduğunu itiraf ettirince, Gollum, Tek Yüzük hayatına girmeden önce nasıl birisi olduğunu hatırlamaya başlar.”diyor.

Frodo için Gollum’un yanında olmak, karanlık bir aynaya bakmak gibidir. “Frodo’nun daha ilk aşamalarını yaşadığı, ölümcül bir hastalığa yakalanmış birini görmek gibi.” diyor Serkis

Smeagol, kendine gelmeye başladığında, Gollum’un yükünü üzerinden yavaş yavaş atmaya başlar. Frodo’yla kurduğu ilişki, Frodo’yla Sam’in ilişkisinde sürtüşmelere neden olur. Wood, “Gollum’un gruba katılması, Frodo ve Sam’de pek çok değişikliğe neden olur. Dostlukları bir sınavdan geçmektedir. Frodo, yolculuk boyunca, gittikçe yüzüğe daha çok güvenmeye, yüzüğün gücü de onu değiştirmeye başlar. Sam, Frodo’nun görevi başarabilmesi için daha çok sorumluluk yüklenmek zorunda kalır. Çünkü Frodo, duyarlılığını, saflığını ve amacını yitirmeye başlamıştır.” diyor.

“Frodo yüzüğü taşımaya devam ettikçe, daha çok acı çekiyor.” diyor Frodo’nun sadık dostu Sam Gamgee’yi oynayan Sean Astin “Sam, Frodo’ya her zaman güvenir ve ne kadar zorda kalırsa kalsın, bunlara Frodo için katlandığını düşünür.” diyor.

Frodo’nun görevinde çok önemli bir rol oynayan iki Hobbit’in birbirine duyduğu güven, Gollum onları Emyn Muil tepelerinden ve Ölü Bataklık’tan (Dead Marshes) geçirirken, yavay yavaş azalmaya başlar. Gollum’un onları Mordor’a götürme konusundaki istekliliği ve bunu yapıp yapamayacağı da bir bilinmeyendir.

Astin, “Tam, küçük Hobbitlerin, Orta Dünya’nın uçsuz bucaksız vadilerinde, çöllerinde, volkanik bölgelerindeki yolculuğu bundan daha zor hale gelemez diye düşünürken, durumları daha da kötüye gidiyor.” diyor.

Yüzüklerin Efendisi:Kralın Dönüşü

Özgün ad The Lord of the Rings: The Return of the King (İng.)
Yönetmen Peter Jackson
Yapımcı Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Fran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
Frances Walsh
Oyuncular Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Liv Tyler
Sean Astin
Kurgu Jamie Selkirk
Yapım yılı, ülkesi 2003,
Yeni Zelanda, ABD ve Almanya
Süre Özgün sürüm, 201 dakika;
251 dakika
Dil İngilizce, Eski İngilizce, Sindarin
Bütçe 94 milyon ABD doları

Filmin Konusu

Sauron'un güçleri insan ırkına karşı son kuşatmada Gondor'un başkenti Minas Tirith'e saldırıyor. Etkisiz bir vekilharcın gözetimindeki bir zamanların görkemli krallığı, kralına hiçbir zaman böylesine umutsuzca ihtiyaç duymamıştır. Acaba Aragorn, damarlarında akan gerçeği kabullenerek kaderiyle yüzleşmek için harekete geçme cesaretini kendisinde bulabilecek midir?

Gandalf, çaresizlik içinde Gondor'un dağılmış güçlerini harekete geçirmeye çalışırken, Théoden de Rohan'ın savaşçılarını savaşa hazırlamakla uğraşmaktadır. Eowyn ve Merry'nin de aralarında saklanmakta olduğu insan orduları, cesaret ve sadakat duygularına karşın, krallığı tehdit eden düşmanla denk güçte değildir.

Büyük zaferler büyük fedakarlıkların ürünüdür. Verilen kayıplara rağmen kardeşlik büyük savaşa doğru ilerlemektedir. Amaç, Sauron'un dikkatini dağıtarak Frodo'nun arayışını tamamlamasını sağlamaktır. Tehlikelerle dolu düşman topraklarındaki yolculuk sırasında Frodo, Sam ve Gollum'a daha çok güvenmek zorunda kalacaktır. Zira yüzük, sadakatini ve nihayet insanlığını sınamaya devam etmektedir.
Kullanıcı profilini gör
Mercury
Anime Fan
Anime Fan

Character sheet
animanga world:

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Paz Kas. 18, 2007 2:47 am

valla ben hem kitabını okudum hem de filmini seyrettim bilim kurgu ve fantezi sevenlere tavsiye ederim
Kullanıcı profilini gör
Rei~Mars
sailor mod
sailor mod

Kadın Mesaj Sayısı : 662
nerden? : mars krallığı
favori animeleri : sailor moon,naruto,kkj

Character sheet
animanga world:
usagitusikino: 0

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Paz Kas. 18, 2007 8:48 am

evet bnde çok sewiyorum
ama legolas'ı ayrı bi sewiyorum

imza için chibi_chibi_tr ye çooook teşekkürler.

elfen lied fanlarını beklerim
http://elfenlied.worldgoo.com/index.htm
Kullanıcı profilini gör http://sailormoonworld.nice-forum.com/index.htm
usagitusikino
Sailor Moon Admin
Sailor Moon Admin

Kadın Mesaj Sayısı : 492

Character sheet
animanga world:

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Çarş. Kas. 21, 2007 10:06 pm

flower çok güzel bir yapıt kaçkere izledim artık hatim ettim diye bilirm ama hala izliyorum hala izliyorum:flower:

Kullanıcı profilini gör
ayışığı
biri beni durdursun
biri beni durdursun

Kadın Mesaj Sayısı : 426
nerden? : uzay,müzik
favori animeleri : öğrenci

Character sheet
animanga world:
usagitusikino: 2

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Cuma Kas. 23, 2007 8:37 am

ben hiç izlemedim izleyemedim uykucu olduğum için 8:30 da uyuyorum.
Kullanıcı profilini gör
Rei~Mars
sailor mod
sailor mod

Kadın Mesaj Sayısı : 662
nerden? : mars krallığı
favori animeleri : sailor moon,naruto,kkj

Character sheet
animanga world:
usagitusikino: 0

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   Cuma Kas. 23, 2007 9:19 pm

ohaaa maşşallah kıss bn bile saat 10.00da yaağa yatıom ama uyumam 11.00ı buluo

imza için chibi_chibi_tr ye çooook teşekkürler.

elfen lied fanlarını beklerim
http://elfenlied.worldgoo.com/index.htm
Kullanıcı profilini gör http://sailormoonworld.nice-forum.com/index.htm
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Yüzüklerin Efendisi Serisi   

Yüzüklerin Efendisi Serisi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» aleviler kürtmü türkmü
» YÖRÜK - TÜRKMENLERİN SOY KÜTÜĞÜ